M Sinan Pala

Bursagaz Social Business Dönüşümü

Bütünsel olarak teknolojik gelişmeleri süreçlerine dahil eden ve hayatın her noktasında müşterilerine, tedarikçilerine, çalışanlarına kolaylık sağlamayı ilke edinen Bursagaz, 2011 yılından bu yana yer aldığı sosyal medya ağlarını daha da genişletip profesyonelleştirerek, Social Business kuramı kapsamında sosyal paylaşım ağlarında faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Globalleşen dünyada iletişimin daha da önem kazanmasıyla birlikte, enformasyon-mesaj-hedef-geribildirim dörtlüsünü kontrol altında tutmak, bilgi kirliliğini önlemek, kişi yada gruplara ulaşmak hayati önem taşımakta ve kişilerin olduğu kadar kurumların da toplumlar önündeki imajını etkilemektedir.

Yenilikçi ve öncü yaklaşımlarıyla enerji sektörünün adeta parlayan yıldızı olan Bursagaz, bu algısını Social Business çerçevesinde, sosyal medya aracılığı ile de yansıtmak hedefiyle sosyal ağlarda olan varlığını komplike bir hale getirmiştir. Bursagaz, sosyal medya ile kontrol ve takip edilebilir bilgilerin toplanabileceği ekosistemi, etkin bir organizasyon şemasıyla besleyerek müşteri davranışı motiflerini öğrenmeyi, müşteri memnuniyet, sadakat ve farkındalığını arttırmayı, lobi faaliyetleri ve oluşturulacak kamuoyu ile kurumsal itibarını güçlendirmeyi hedeflemiştir.

Bursagaz, Facebook, Twitter, Instagram, Google+, YouTube ve LinkedIn’de bulunan resmi hesapları aracılığıyla abonelerinin şikayet ve önerilerini en kolay şekilde Bursagaz’a ulaştırabilmesini sağlamayı ve onları doğalgazın güvenli-verimli kullanımı hakkında bilgilendirmeyi amaçlamıştır ve sosyal ağlar üzerinden gelen şikayetlerin %87’sini aynı iş günü içerisinde çözüme ulaştırmıştır. Bu doğrultuda oluşturulan Bursagaz Sosyal Medya Takımı, sosyal medyanın, medyadan önce sosyal bir ortam olduğu ilkesiyle hareket ederek Bursagaz çalışanları, paydaşları ve aboneleriyle iletişimi geliştirebilmek için Social Business kapsamında önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.

Sosyal medya kullanımının personel arasında daha da etkinleştirilmesi, şirketin Social Business stratejisinin anlaşılması, sürdürülebilirliğinin artırılması ve sosyal ağlara bilgi akışının güçlendirilmesi amaçlarına hizmet eden 3 ekipten oluşan 22 kişilik Bursagaz Sosyal Medya Takımı, tüm bunların yanı sıra Bursagaz.com, BursagazSK.org, BGEGD. org, Bursagaz iç portal ve dış portal ile Bursagaz Social Business stratejisini oluşturmaktadır. Şirket içerisinde sosyal medyanın önemini benimsetmek ve bilinçli kullanımını sağlamak için çeşitli bilgilendirme toplantıları gerçekleştiren Bursagaz Sosyal Medya Takımı, yapılan toplantılar ışığında sektördeki örnek bir çalışma olan “İş hayatında Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu” nu Bursagaz personelinin kullanımına sunmuştur.

Bursagaz Sosyal Medya Takımı’nın etkin organizasyon yapısı ve dinamik işleyişi sayesinde, sosyal medya etkinliğini ölçen uluslararası Klout puanlamasında 60 puanı sektöründe geçen ilk ve tek firma olmuştur. Takım; Bursagaz üst yönetimi ve personelinin de desteği ile sosyal ağlarda yaklaşık 40 milyon gösterim ve 400 bin üzerinde etkileşim ile; abonelere doğalgazın güvenli ve verimli kullanımı, sosyal sorumluluk projeleri ve yatırımlar hakkında özel bilgileri, inşaatı sürmekte olan, son teknoloji kullanılarak yapılan Gold Leed sertifika adayı Bursagaz yeni genel müdürlük binası yapımıyla ilgili bilgileri her gün hesaplarda paylaşmakta ayrıca günlük çalışma alanları, hat hasarı sebebiyle oluşan gaz kesintileri, aylık fiyat tarifeleri, fiyat dağılımları, fiyat karşılaştırmaları, sayaç okuma tarihleri ve daha birçok önemli bilgilerin paylaşımını yapmaktadır.

Sosyal medya hesaplarını ve müşterileri ile olan ilişkilerini gerçekleştirmiş olduğu kampanyalarla destekleyen Bursagaz, 2013 yılında Bursa’da oynanan U-20 Dünya Kupası Yarı Final maçlarına Twitter aracılığı ile #20gün20bilet adı altında yarışma düzenleyerek son kullanıcı ile buluşmuş ve beğeni toplamıştır. Ayrıca Bursagaz’ın yıllardır sponsor olarak destek verdiği Bursa’nın en önemli markalarından Bursaspor’un çeşitli maçlarına da katılım sağlanması için sosyal medya üzerinden yarışmalar düzenlenerek maç biletleri hediye edilmiştir. Yine 2013 yılında “Bursagaz’la Sinemaya” kampanyası ile Bursagaz’ın şanslı sosyal medya takipçilerinin Korupark Cinetech’ten sinema bileti kazandıkları bir diğer ilgi çeken kampanya olarak yerini almıştır.

Yıl içerisinde farklı birimler için farkındalık çalışmaları yapan Sosyal Medya Takımı 16 bin 139 BSS yeni abonenin alınmasını sağlayan “Kışı Yaz gibi Yaşayın” kampanyasına 370 bin erişimlik destek, ödül ile sonuçlanan EFQM – New Ways of Working oylamasına verilen 550 bin erişimlik destek, Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşvereni Yarışması’na 1.2 milyon 200 bin erişimlik destek, 337 bin erişimlik “Ofissiz Hizmet” tanıtımı desteği, Eğitim Gönüllüleri ve EGD Spor Kulübü tanıtım videoları için hazırlanan kampanyalarla Facebook üzerinde toplamda 28 milyon erişim sayısıyla Bursagaz abonelerine ulaşmıştır.

Bursagaz Sosyal Medya Takımı, Bursagaz takipçileriyle İstişare ve Değerlendirme Toplantısı ve Çalışan Paylaşım Toplantısı’nda sosyal medya üzerinden anlık olarak Bursagaz’ın hedeflerini paylaşarak hem bir ilke imza atmış hem de şeffaf iletişime verdiği önemi vurgulamıştır. Bursagaz Sosyal Medya Takımı gelenekselleştirdiği Bursagaz Eğitim Gönülleri Derneği yararına yiyecek kermesi düzenleyerek, aslında Sosyal Medya’nın beğeni ve takipçi sayılarıyla ölçülemeyeceğini, özünde sosyal bir oluşum olduğunu ve her şeyin paylaştıkça daha güzel olduğunu vurgulamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.