M Sinan Pala

Twitter Virüsü

Son zamanlarda çoğu kişinin ve de ünlü kişinin muzdarip olduğu konulardan birisi Twitter hesaplarından izinsiz mesaj gönderilmesi ve bu sebeple hesaplarının hacklendiğini iddia etmeleri… Nam-ı diğer Twitter Virüsü, aslında ne bir hacklenme ne de bir virüs, tamamen sizin rıızanızla şifre ve kullanıcı bilgilerinizi paylaşmanız sonucu ortaya çıkan bir durumdur; yani, phishing.

Twitter hesabı olanlara son günlerde artan “Senin resmini buldum, linke tıkla” “X Şahsının videoları çıktı, izledin mi?” vb. içerikli gelen mesajlara itibar etmeyiniz. Bu linkler sizin şifrenizi ve kullanıcı adınızı çalmak adına kullanılan sahte sayfalardır.

Sayfanın linkinde de görebileceğiniz gibi; sayfa Twitter’ın gerçek sayfası değildir.

1

Bu sayfadan sizin kullanıcı bilgilerinizi aldıktan sonra; sizin adınıza bilgi gönderilmektedir. Özetle tamamen sizin rızanızla hesabınız “hacklenmiş” oluyor.

Ne yapılmalı?

Herhangi bir sosyal ağdan size bu çeşit mesaj geldiği zaman, mesaja cevap yazınız ve cevap gelmiyorsa hesabın sahibini bilgilendiriniz.

Eğer hesabınız ele geçirildiyse, Facebook/Twitter vb. diğer ağlarda şifrenizi ve e-posta adresinizi en kısa zamanda değiştiriniz. Zira buraya bağlı diğer hesaplarınıza da giriş yapılabilmektedir.

Twitter için Uygulama erişim haklarını da gözden geçiriniz ve bilmediğiniz ya da kullanmadığınız uygulamaların erişimini Ayarlar > Uygulamalar menüsünden kaldırınız.

2

3

4

 

Facebook için ise yine aynı kontrolü yapınız. Ayarlar > Uygulamalar ve erişimini istemediğiniz uygulamaları kaldırınız.

5

6

7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.