M Sinan Pala

Microsoft ne yapmaya çalışıyor?

Mobil cihazlar hayatımızda o kadar önemli hale geldi ki, benim gibi masa üstü bilgisayarını Türkiye’ye geri dönüş yaparken uçakta yanında getiren birisine bile emektar bilgisayarını haftada bir açtırır hale geldiler. Şaka maka, artık oyunda oynamaz olunca neredeyse hiç açmıyorum bilgisayarımı. Akıllı telefon ve tablet ile işlerimi çok rahat görebiliyorum. Son zamanlarda Netflix ve diğer video ihtiyaçlarımı da tabletten görmeye başlayınca, acaba bilgisayarı arka odaya mı taşısam artık diye sormaya başlar oldum. Böyle bir ekosistemde iş yapış şekillerimizde de bazı değişiklikler bekliyor hale geldik. Endüstri 4.0 nasıl üretimde devrim ise Social Business kavramı da aynı kuvvetle iş hayatımızda devrim niteliğindedir. Endüstri 4.0 özünde cihazların dijital iletişimi, Social Business ise uygulamaların ve onları kullananların dijital iletişimi olarak kısaca tanımlanabilir. Social Business’ın eski usul halinde Sharepoint lider konumundaydı ama yeni gelişmelerle Jive gibi internet tabanlı çözümlerde pazarda yer sahibi olmaya başladılar.

Microsoft yakın zamanda Yammer’ı satın almıştı ama halen başarılı bir şekilde entegrasyonunu gerçekleştiremediler. Sharepoint’in kendi içerisinde bulunan Micro Feed özelliği ise Yammer’ı biraz gereksiz gibi gösterse de Microsoft aslında Sharepoint profildeki Micro Feed’i Yammer entegrasyonu ile mobil platforma taşımayı başardı. Fakat, burada Yammer’ı ayrı satmaya çalışarak bu güzel fikri daha baştan çöpe atmayı da becerdiler. İşte burada LinkedIn’in devreye girebileceğini düşünüyorum.

Office365 + Sharepoint + LinkedIn birleşiminden oluşan Social Business’ın ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilecek, mobil iş yapma arzumuzu besleyecek ve belki de millenyallerin en büyük isteği olan ofis ortamına bağlı olmadan çalışma talebini karşılayacak büyük devrim olabilir…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.