M Sinan Pala

Tercihler ve Şartlar

Kendinizi hiç karar vermekte zorlandığınız çıkmazların içinde buldunuz mu? Bu çıkmazlar sizin içinde bulunduğunuz şartlar yüzünden mi oluştu? İşinizden memnun değilsiniz ama kredi borcunuz olduğu için katlanmak zorundasınız belki de ya da kendinizi geliştirmek adına zorlu bir şirkette mi çalışmaya karar verdiniz? İçinde bulunduğunuz şartlara göre mi tercihlerini yapıyorsunuz yoksa yaptığınız tercihler mi yaşam şartlarınızı şekillendiriyor? Herkesin içinden geçen ve çoğu kişiyi mutlu edecek cevap, elbette tercihleri yapıp şartları belirlemek olacaktır. Yalnız, birçoğumuz da şartların dayatmasından dolayı tercihlerimizde kısıtlı durumdayız… Peki bu duruma nasıl geldik? İpin ucu nerede kaçtı?

Biraz vakit ayırıp, özümüze bir ayna yansıtıp tümden gelimle sorunların kaynağına inebiliriz ve büyük ihtimalle de çözüm için önemli adımlar atabiliriz. Buradan, bunu yapmaya vaktim de yok eforum da dediğinizi duyabiliyorum. İçinde bulunduğumuz şartlar bize o kadar baskı yapar hale geldi ki kendimize, ruhumuza bile vakit ayıramaz durumdayız. Peki bu şartlar nasıl oldu da bu kadar ezici üstünlük sağlar oldu ve bizlere nefes alma şansı bile vermiyorlar? Zamanımızın hızlı hayat tarzı, tüketim kültürüyle birleşince, karar verme sürecinin hızlanması ve vakit kaybının oluşmaması düşüncesiyle ortaya tercihlerimizi yaparken şartlara uygun karar vererek kolaya kaçtığımız bir ortam çıktı. Neden yaşamımızı etkileyecek kararları verirken kolaya kaçıyoruz? Anı yaşamaya o kadar çok odaklanmış durumdayız ki, çünkü popüler kültür bize bunun reklamını yapıyor: Eğlen ! Harca ! Yaşa ! Harca ! Harca ! Daha çok Harca !

Nereden geliyor bu harcamanın kaynağı? Bu kadar harcamanın bütçesini oluşturmak için çalışmanız gerekiyor. Daha çok harcama için daha çok çalışma, daha çok çalışma için daha çok zaman gerekiyor. Daha çok zaman demek ise kendinize daha az efor sonucunu doğuruyor. Neden bu duruma sokuyoruz kendimizi? Popüler kültürün bize her fırsatta reklamını yaptığı hayatı yaşamak adına ! Tercihi başkasının yaptığı bir hayatta şartlar üzerinde ne kadar etkimiz olabilir ki?

Yaşam tarzınızı, hayat düşüncenizi kendiniz belirlerseniz tercihleri de siz yaparsınız, şartları da sizin tercihleriniz belirler. Siz, siz olun ilkelerinizden ödün vermeyin; zira tercihleri başkasının eline vermeyi bu başlatıyor.

1 thought on “Tercihler ve Şartlar

  1. Merhaba Sinan Bey

    Zor bir durum. Üzerinde ciddi anlamda düşünülmesi gereken, zor bir durum. Çözüme, ekonomik özgürlüğümüzü kazandığımızda veya en kötü durumda, ihtiyaçlarımızı en aza indirgediğimiz zaman ulaşacağız gibi görünüyor.
    Bu bir imtihan. Hasbinallah ve nimel vekil diyerek, gücümüzün yetmediğini, gücü yetecek olana ileterek bir başka zor duruma sürükleniyoruz, vesselam.

    Makale için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.